Medals success for our athletes

Published on 15 June 2016 by Mr Stephen Gray Categories: Sports

SSAA U14 Boys relay gold medallists Struan Ambrose, Sam Cavens (both S1), Angus Hoffie and Daniel Um (both S2)

Watson's athletes have enjoyed a successful series of national and local championships recently, with one of the highlights being the gold won by the under 14 boys team at the Scottish Schools' Relay Championships.

Scottish Schools' Relay Championships medallists

Friday 3 June (Glasgow)
Gold

U14 Boys – Struan Ambrose, Sam Cavens (both S1), Angus Hoffie and Daniel Um (both S2) (pictured)

Silver

U14 Girls – Susanne Anderson, Grace Brennan (both S1), Emma Bryce and Caitlin Ferguson (both S2)
U15 Boys – Bera Ajala, Angus Cousin, Ryan Daley (all S2) and Bennet Le Riche (S3)
U15 Girls – Emily McGlynn (S1), Isla Innes, Maya Neilson (both S2) and Alice Goodall (S3)

Saturday 4 June (Grangemouth)
Silver

Primary Girls – Isla Stewart (P6), Anna Burnett, Lucy Holligan and Annabelle Martin (all P7)
Primary Boys – Gregor Archibald, Alastair Holmes, Tom Kelly and Jamie Littlefield (all P7).

Scottish Schools' Athletic Association medallists

Gold 

U15 300m Hurdles – Bera Ajala (S2).

Silver 

U15 Javelin – Luke Hutchinson (S2) and Sophie McGlynn (S3); U19 800m – Caitlin Arnott (S5)

Bronze

U14 High Jump – Caitlin Ferguson
U14 1500m – Emma Johnson (S1)
U14 100m – Angus Hoffie (S2)
U15 Javelin – Daniel Brown (S2)
U15 80m Hurdles – Bera Ajala

Edinburgh Schools medallists

Gold

U14 Hurdles – Gregor Osmani-Pearce (S1)
U14 1500m – David Addison (S1)
U14 100m – Angus Hoffie
U14 Girls Relay – Grace Brennan, Emily McGlynn (both S1), Emma Bryce and Caitlin Ferguson (both S2)
U15 Javelin – Sophie McGlynn
U15 80m Hurdles – Bera Ajala
U15 100m – Isla Innes
U15 200m – Isla Innes
U15 Shot Putt – Conall Milligan (S2)
U17 Shot Putt – James Wilson (S5)
U17 Javelin – James Wilson
U19 800m – Anthony Addison (S5)

Silver

U14 75m Hurdles – Caitlin Ferguson
U14 Javelin – Maisie Wood (S1)
U14 800m – Emma Johnson (S1)
U14 800m – Jamie Eyton-Jones (S1)
U14 200m – Sam Cavens
U14 Boys Relay – Sam Cavens, Jamie Eyton-Jones, Gregor Osmani-Pearce (all S1) and Daniel Um (S2)
U15 Javelin – Daniel Brown
U15 Boys Relay – Bera Ajala, Ryan Daley (both S2), Bennet Le Riche and Callum Robertson (both S3)
U17 100m Hurdles – Blair Grant (S4)
U17 1500m – Stephen Addison (S3)
U17 400m – Jonathon Roberts (S3)
U17 Girls Relay – Eva Clark, Heidi Floydd, Annabel Innes and Sophie McGlynn (all S3)
U17 Boys Relay – Uwais Hafizal, Cameron Begg (both S3), Blair Grant (S4) and Jack Forrester (S5)

Bronze 

U14 100m – Sam Cavens
U14 High Jump – Caitlin Ferguson (S2)
U14 800m – Mhairi Arnott (S1)
U14 200m – Grace Brennan
U15 80m Hurdles – Callum Robertson
U15 Javelin – Luke Hutchinson and Sally Jack (S2)
U15 1500m – Sally Jack and Callum Robertson
U15 Long Jump – Ryan Daley (S2)
U15 High Jump – Ryan Daley
U17 800m – Annabel Innes
 

Recent News