GWC swimmers win 73 medals at Edinburgh and Midlothian School Swim

GWC swimmers win 73 medals at Edinburgh and Midlothian School Swim

Published on 19 November 2019

GWC swimmers won a grand total of 73 medals at this year's Edinburgh and Midlothian Swimming Championships at Ainslie Park leisure centre. 

After an outstanding day of swimming, 28 gold, 25 silver and 20 bronze medals were collected and many others in the 80 strong team achieved personal bests and finished just outside the medal places.

Gold 

U11 Girls 50m Breaststroke - Josie (P6)
U11 Girls 4x50m Free Relay – Amelia (P7), Kirsty, Sadie, Katie (P6)

2/13 Girls 200m&100m Breaststroke - Sarah (S2)
12/13 Girls 200m&100m Freestyle - Kate (S2)
14/15 Girls 200m IM & 100m Backcrawl - Rachel (S4)
14/15 Girls 200m&100m Breaststroke - Lucy (S4)
14/15 Boys 100m Breaststroke - Jamie (S4)
14/15 Boys 200m IM - Owen (S3)

Silver

U11 Boys 50m Free & Back - Harry (P7)
U11 Boys 50m Fly - Noah (P7)

12/13 Boys 4x50m Free Relay – Murray, James, Finlay, Joshua (S1)
14/15 Boys 4x50m Free Relay – Adam, Guy, (S4), Coll, Jamie (S3)

12/13 Girls 100m Freestyle - Holly (S3)
12/13 Girls 100m Fly - Alice (S2)
12/13 Girls 200m Backcrawl - Natalie (S2)
14/15 Girls 200m Breaststroke - Cara (S2)
14/15 Girls 100m Freestyle - Kiera (S4)
14/15 Boys 200m&100m Backcrawl - Jack (S3)
16/18 Boys 200m&100m Breaststroke - Alasdair (S5)
16/18 Boys 100m Backcrawl - Joshua (S5)
16/18 Girls 200m Backcrawl - Ella (S5)
16/18 Girls 200m Freestyle - Sarah (S6)
16/18 Boys 200m Freestyle - Finlay (S5)
16/18 Girls 100m Fly - Racheal (S5)
16/18 Boys 100m Fly - Owen (S3)

Bronze

U11 Boys 50m Breaststroke - Noah (P7)
U11 Girls 4x50m Free Relay – Josie, Kate, Abigail (P6), Caitlin (P7)

U11 Boys 4x50m Free Relay – Jamie (P6), Gregory, Matthew, Aidan (P7)

Open Boys 4x50m Free Relay – Finlay, Alasdair, Joshua, Jason (S5)

12/13 Boys 200m Freestyle - James (S1)
12/13 Girls 100m Breaststroke - Darcy (S2)
14/15 Boys 100m Freestyle - James (S3)
14/15 Boys 200m Breaststroke - Jamie (S3)
14/15 Boys 200m Freestyle - Guy (S4)
14/15 Boys 200m Backcrawl - Adam (S4)
16/18 Girls 100m Backcrawl - Ella (S5)